Tüp Bebek Tedavisine Başlarken Hangi Testler Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisine Başlarken Hangi Testler Yapılır?

     Tüp bebek en sade tanımıyla anne ve baba adaylarından alınan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuar ortamında döllendirilmesi neticesi oluşan embryoların anne rahmine transfer edilmesi yoluyla gebelik elde edilmesidir. 

Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için bilgili bir hekimin değerlendirmesi ve kısırlık sorununun nedenini ortaya koyması ilk ve en önemli faktördür. Yapılan değerlendirme ve tetkikler sonrası tüp bebek tedavi planı oluşturulur ve tedavide başarıyı arttırmak için hem erkek hem kadın için bazı testler  yapılır.

Erkekler İçin Testler

-Sperm Analizi: Erkek infertilitesini teşhis etmede semen analizinin ayrıntılı değerlendirmesi önemlidir. Spermiyogramda sperm sayısı, hareketi ve yapısı (morfolojisi) değerlendirilir.

Sonuca göre hormon testleri, üroloji muayenesi, genetik testler, sperm fonksiyon testleri ve DNA fragmantasyon testleri yapılabilmektedir.

Kadınlar İçin Testler

– Yumurtalık kapasitesini ve yumurtlama problemlerini değerlendirmeye yönelik testler:   

Anti-müllerian hormon (AMH), prolaktin, TSH başlıca istenen testlerdir. Yine açlık kan şekeri ve insülin düzeyleri de yumurtlama düzensizliği olan polikistik over hastalığı olgularında istenmektedir.

-Histerosalpingografi: 

(Rahim Filmi) HSG tüplerin açıklığını ve görevlerini yerine getirme yeteneğine sahip olup olmadığını saptamak, servikal kanal ve rahim içerisinde yer kaplayan oluşum ve anomalileri görebilmek amacıyla yapılır.

-Laparoskopi: 

Laparoskopi göbekten ince bir kamera ile karın içerisini değerlendirdiğimiz endoskopik bir yöntemdir. Rahim anomalilerinin tanı ve tedavisinde, yumurtalık kistlerinde, tüplerle ilgili patolojilerde ve endometriozis tedavisinde laparoskopi kıymetlidir.

-Histeroskopi: 

Histeroskopi rahim iç boşluğunu endoskopik olarak değerlendirdiğimiz bir yöntemdir. Anestezi gerektirmez. Fakat bazı olgularda histeroskopiyi anestezi altında yapmak konfor açısından gerekebilir. Rahim içerisinde polip, myomgibi yer kaplayan patolojiler tespit edildiğinde ya da rahim filminde septum (perde) gibi rahim anomalilerisaptandığında histeroskopi ile bu patolojileri tedavi etmek mümkündür. 

-Genetik Testler: 

İnfertiliteye sebep olan genetik bir durum olup olmadığını anlamak amacıyla yapılabilir.

-Pelvik Ultrasonografi: 

Rahim ve yumurtalıkları incelemek için ultrasonografi yapılır. Rahimde polip, myom, doğuştan anomali varsa görülecektir. Yine yumurtalık kapasitesi ve patolojileri de ultrasonografi ile değerlendirilebilir. Şüpheli durumlarda 3 boyutlu ultrasonografi de çok faydalı bilgiler verebilmektedir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Yorumlar kapalı.