Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluk olan polikistik over sendromu (PKOS), kadının adet düzenini bozmakta ve dolayısıyla yumurtlama problemi oluşturarak çocuk sahibi olma yeteneğini olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat düzenli adet olan PKOS olguları da vardır. PKOS olan kadınların bazılarında tüylenme çok yoğun olabilir. Dolayısıyla PKOS bulguları kişiden kişiye değişebilir.

-PKOS neden olmaktadır?

Nedeni belli değildir. Birden fazla faktör birlikte etkili olmaktadır. Genetik faktörler etkili olmaktadır, anne ya da kızkardeslerde olabilmektedir fakat mutlak kalıtsal bir hastalıktır denilemez.

-PKOS olduğumu nasıl anlayabilirim?

Adetlerin düzensiz, daha ziyade gecikmeli olması hatta ilaçsız adet görülmemesi, tüylenmede artış ve çoğunlukla kilolu olmak birlikte olduğunda PKOS kuvvetle düşünülür. Ancak sadece adet düzensizliği olduğunda yapılan ultrasonografide tipik yumurtalık kistlerinin görülmesi de tanıyı koymamızı sağlar. PKOS tanısı koyduracak tek bir test yoktur. Hastanın öyküsü ve geçmişi, şikayetleri, ultrasonografi bulguları ve bazen kan testleri değerlendirilerek tanıya ulaşılır.

-PKOS’daki yumurtalık kistleri tehlikeli midir? operasyon gerekir mi?

Yumurtalıklardaki kistler aslında patolojik bir kist değil olgunlaşamayan yumurta içeren keselerdir. Dolayısıyla boyutları 1 cm’nin altında olan bu kistler operasyon gerektirmez. Kansere dönüşmez.

-PKOS için kan testleri istenir mi? hormon testi yapmak şart mı?

PKOS tanısında kan testleri ile hormonları değerlendirmek birlikte görülebilecek diğer hormonal bozuklukları ayırt etmek için istenebilir. PKOS olan kadınlarda hormonların ve kan şekeri ile insulin düzeylerinin değerlendirilmesi eşlik eden başka patolojilerin varlığını bize gösterir.

-PKOS olan kadınlarda insulin ve kan şekeri testi niye istenir?

İnsulin direnci dediğimiz patoloji PKOS olan kadınlarda sık görülmektedir. Dolayısıyla bu kadınlarda obezite ve zor kilo verme görülmektedir. Yüksek insulin düzeyleri androjenlerin de daha fazla üretilmesine yol açarak akne (sivilce), tüylenme, obesite ve yumurtlama sorunu oluşmasında rol oynar.

-PKOS olan kadınlarda hangi belirti ve bulgular görülür?

Adet olamama veya gecikmeli olma, infertilite, tekrarlayan düşükler, tüylenmede artış, ciltte yağlanma ve sivilce, hızlı kilo alma ve kilo vermede zorluk, depresyon, hipertansiyon, şeker hastalığı, prolaktin hormonu bozukluğu PKOS olan kadınlarda görülen patolojilerdir.

-PKOS kadının tüm hayatını etkiler mi?

PKOS olan kadınlar ilerleyen yaşlarda yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, kalp hastalığı, kalp krizi, şeker hastalığı, rahim kanseri (endometrium kanseri)  riski taşırlar. PKOS aslında bir kadın sağlığı problemi haline gelebilir. Bu nedenle özellikle kilo kontrolü çok önemlidir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Yorumlar kapalı.