ANA HATLARI İLE TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Ana Hatları ile Tüp Bebek ve Tedavisi

             Tüp bebek tedavisi en basit şekliyle sperm ve yumurtanın laboratuar ortamında suni döllenmeye tabi tutulması ve oluşan embryonun rahime transfer edilmesi olarak ifade edilebilir. İlk olarak tüplerinde tıkanıklık olan hastalarda uygulanmakta iken günümüzde en sık erkek infertilitesi ve kadında yumurtlama sorunları nedeniyle uygulanmaktadır.

             Tüp bebek tedavisi uygulanması şart olan hasta grupları her iki tüpü tıkalı olan, şiddetli erkek infertilitesi olan çiftlerdir. Öte yandan tüp bebek tedavisine geçilmesinde yarar olan hasta grupları vardır.

             Daha önce aşılama tedavileri ile sonuç alınamayan çiftlerde, 5 yılı aşkın süredir çocuğu olmayan çiftlerde, diğer tedavilerden fayda görmeyen açıklanamayan infertilitesi olan çiftlerde, yine tıbbi tedavilerle sperm değerlerinde iyileşme olmayan erkek infertilitesi olgularında, genetik problemi olan çiftlerde, sosyal nedenlerle gebeliğe ulaşmayı hızlandırmak isteyen çiftlerde tüp bebek tedavileri uygulanmaktadır.

             Tüp bebek tedavisi öncesi mutlaka çiftin birlikte hekim ile görüşmesi ve daha önce yapılan tetkik ve uygulamaların özetlerini hekimi ile paylaşması, ayrıntılı bir şekilde bilgilerin gözden geçirilmesi gerekir. İyi bir başlangıç olumlu sonuç almaya daha çabuk ulaştırır.

             Bu değerlendirme neticesi infertilite konusunda tecrübeli olan kadın hastalıkları ve doğum hekimi çifte en uygun tedavi yöntemini ve tedavi protokolünü belirleyecektir. Artık günümüzde kişiselleştirilmiş tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Erkek infertilitesi olgularında ciddi sperm problemi mevcut ise tedavi öncesi mutlaka yine infertilite konusunda tecrübeli bir üroloji hekimi ile çifti görüştürmek ve fikir almak faydalı olacaktır.

             Tüp Bebek Tedavisi  Sürecinde Gerekli Olanlar

               Ayrıntılı bir öngörüşme sonrası kadının jinekolojik muayenesi ve gerekli tahlilileri istenmektedir. En yalın haliyle TSH, prolaktin ve bazı hasta gruplarında AMH denilen testlerin istenmesi uygun olacaktır. Yine rahim filmi dediğimiz HSG genellikle ilk değerlendirmede istenmektedir.

              Erkek kısırlığı olgularında ilk etapta şart olmasa da daha önce iyi kalitede embryo verildiği halde rahime tutunamayan olgularda yeni bir tedavi öncesi HSG istenmesi doğru olacaktır.

              Yine tekrarlayan başarısız denemeleri olan ya da düşükleri olan çiftlerde HSG mutlaka görülüp sonrasında tüp bebek tedavisine geçmek gerekir.

              Yine kadında tüplerle ilgili sorunlar varsa, daha önce karın ameliyatı geçirmiş ise tekrarlayan başarısız tedavi denemeleri ya da tekrarlayan düşükleri varsa tüp bebek tedavisi öncesi histeroskopi ve laparoskopi dediğimiz endoskopik işlemlerle rahim içerisini ve karın içerisi ile tüpleri değerlendirerek tüp bebek tedavisine geçmek sonucun başarılı olmasına katkıda bulunacaktır.

              Tüplerdeki sıvı birikimleri ve kısmi tıkanıklıklar embryonun rahime tutunmasını engellemektedir. Daha önce en az iki başarısız denemesi olan çiftlerde tedavi öncesi genetik inceleme yapılması faydalı olacaktır.

               Başarısız denemelerde verilen embryoların kalitesi önemli olmakla birlikte zaman zaman iyi görüntüde olan bir embryo genetik olarak kusurlu olabilmektedir. Yine kadında istenebilecek tetkikler eğer daha önce başarısız denemeler varsa şeker metabolizması, phtılaşma sistemi ve bağışıklık sistemi ile ilgili testler olup ayrıntılı bir inceleme yapılması önerilir.

              Burada amaç sebebi ortaya koymaya çalışmak ve varsa metabolik problemleri düzelttikten sonra yeni bir tedaviye başlamaktır, böylece olumlu sonuca ulaşmak mümkün olacaktır.

Testler

              İlk değerlendirme sonrası erkeklerden sperm analizi ve sonuca göre genetik testler, DNA testleri veya hormon testleri istenebilmektedir. Bizi sperm analizi sonucu yönlendirmektedir.

              İlk değerlendirme ve bazal tahliller tamamlandıktan sonra genellikle adetin 2.-3. günlerinde ya da bazen adetin 21-23. günlerinde başlanan tüp bebek tedavi süreci 15-30 gün sürmektedir.

             Tedaviyi birinci aşama 10-12 gün süren yumurtalıkları uyarma süreci, ikinci aşama 5-7 gün süren yumurta toplama ve embryoların laboratuarda takibi süreci ile üçüncü aşama embryo transfer işlemi olmak üzere üç aşamada özetleyebiliriz.

           Tedavi esnasında hiç bir işlem ağrı veya acıma oluşturmamaktadır, genellikle anestezi ile işlemler uygulanmaktadır. Tedavi sürecinde yunurtalıkları uyarmak için kullanılan iğneler ve ilaçlar da yine hasta dostu tedaviler olup insulin gibi göbekten kadının kendi kendine uygulayabileceği türden ilaçlardır.

Embryo transferinden 9-12 gün sonra yapılan kanda gebelik testi ile tedavinin başarılı olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Sonuç

Özetlemek gerekirse tüp bebek tedavisinde başarıya iyi bir öndeğerlendirme, kadının muayenesi, tetkiklerin değerlendirilmesi, tecrübeli bir ekip ile yumurtalıkların uyarılması ve embryo transferi ile iyi bir laboratuar donanımı ve tecrübeli bir embryolog ile ulaşılabilir.

Tüp bebek tedavisi bir süreç olup ekibe güven ve çiftin psikolojisi tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Yorumlar kapalı.